Röportaj : Samed Kılıç ( Auxerre )


Röportaj :  Samed Kılıç ( Auxerre ) 

Kendi yaş gruplarında her zaman Fransa milli takımlarının beyni olan, Dünyanın en iyi futbol okullarından birisi olan Clairefontaine'de eğitim görmüş olan ilk Türk (en azından ben bu şekilde biliyorum) ve daha iki gün önce Auxerre ile profesyonel sözleşme imzalayan Samed Kılıç Beni kırmayıp sorularıma cevap verdi. Ben soru sorarken büyük zevk aldım umarım sizlerde zevk alarak okursunuz.

Samed Kılıç'ı tanımayanlar iki yıl önce yazdığım şu yazıdan faydalana bilirler http://turkusev.blogspot.fr/2012/02/scout-samed-klc.html

İki gün önce  profesyonel sözleşme imzaladın hayırlı olsun.  Sözleşmenin süresi ne kadar ?

Sağol çok teşekkür ederim. 3 sene

En başından başlarsak futbola başlaman nasıl oldu?

Babam küçük bir kulübde futbol oynamış. Benden 3 yaş büyük bir abim var. Küçüklükten bu yana onlarla futbol oynarım. Babam ve Abim sayesinde futbolcu oldum diye bilirim

Dokuz senedir futbolcu olmak için emek harcıyorsun. Sonunda profesyonel oldun. Futboldan kazandığı ilk para ile ne aldın veya ne almayı düşünüyorsun ?

Doğru. Clairefontaine'ne gitmek için 13 yaşında ailemden ayrıldım. Futbol oynamak bana zevk versede ailemden ayrılmak benim için oldukça zordu. İnşallah karşılığını almaya başlarım. Babamla annemi hacca göndermek ve onlara güzel bir ev ile araba almak isterim.


16 yaşındayken Ege Kupası maçında Ukrayna'ya karşı ilk kez Milli formayi giymiş oldun.  5 gün sonra ise final maçında ise rakibiniz Türkiye'yi uzatmada yenerek şampiyon oldunuz. Rakip olarak Türkiye ile karşılaşmak nasıl bir duyguydu?

Evet ilk maçımdı. Türkiye'ye karşı oynamak benim için zor oldu. çünkü Türkiye benim hep kalbimde. Ama yinede kazandığımız için çok sevindim.

Auxerre alt yapısında hangi hocalarla çalıştın bilmiyorum ama Fransa U16 ve U17 milli takıminda hocan Patrick GONFALONE , U18 milli takımda yeni hocansa U20 Dünya kupasını kazanmış olan Pierre MANKOWSKI. Bu zamana kadar çalıstığın hocalardan hangisi senin gelişimine en fazla katkı veren isim oldu ?

Gonfalone ve Mankowski çok farklı şeyler isteselerde ikiside çok iyiler. Pierre Mankowski 3-4 maçtır bizim başımızda. Sezon başında katıldığımız bir turnuvada bana 3 maçta görev verdi. Bende en iyi futbolcu seçildim.

Auxerre'deki ve Clairefontaine'deki hocalarım çok yardımcı oldu ama 11 yaşında oynadığım küçük kulübümde bir hocam vardı. Benim Auxerre seçmelerine ve  Clairefontaine seçmelerine katılmama vesile oldu. Onun bana katkısı daha fazla diye bilirim.


Klavyede olmayan  ğ , ı ve ş gibi harflerle yazıyorsun

Evet bu şekilde yazmak daha iyi

Auxerre takıminda çok sayıda genç  futbolcu yer alıyor. Bu sezon Nicolas Gavory, Grégoire Lefebvre ve Nicolas Staerck gibi futbolculardan daha yetenekli olduğunu ve Onların yerine senin forma giymen gerektiğini düşünüyorum. Türk oyuncuların takımlarında yükselmesinin önünde herhangi bir engel var mı?

Evet çok fazla genç futbolcu yer alıyor. Onların yerine ben olabilirdim. Hocaların ve Kulüb başkanın değişmesi beni biraz geri plana attı ama  forma şansı verildiğinde onların önüne geçmek için herşeyi yapacağım. Bence yapacak kapasitemde var. Türk olmam bir engel teşkil etmiyor.

Futbolcu olarak hangi özeliklerini güçlü buluyorsun? şunları daha iyi yapmalıyım dediğin şeyler var mı ?

Teknik olarak çok üstünüm, pas alış-verişim, top kazanmam, adam eksiltmem ve şutlarım çok iyi.  Daha iyi yapabileceğim şeyler ise vücudumu biraz daha geliştirip dahada çok top kazanmalıyım.

Ekstra antrenman yapıyormusun ya da yaptırıyorlar mı (fiziksel ve teknik anlamda) ve futbol oynama iştahını aynı seviyede tutabiliyor musun ? @giresse_alain Osman Aydın

Evet yapıyoruz fiziksel ve teknik olarak. Tabiki de oynama iştahımı aynı seviyede tutabiliyorum

Futbola başladığın dönemde idollerin var mıydı?

Hatırlamıyorum ama şimdi var. ilkay Gündoğan ve Mesut özil onları izlemekte çok zevk alıyorum çok büyük oyuncular

Futbolcu olarak hedeflerin neler ? Hangi Ligin senin futbol tarzina yatkın olduğunu düşünüyorsun ?

Hedefim Auxerre de iyi maçlar çıkarıp daha büyük kulüplerle oynamak. Almanya Ligi'ni çok seviyorum

Tekrar milli takıma dönersek Ege Kupasından sonra Türkiye Milli takımindan veya başka takımlardan teklif aldın mı ?
Bu sezon başında Türkiye milli takımından ve başka takımlardan 3-4 teklif aldım.

Hangi takımlarıdan teklif aldığını söylemende sakınca var mı ?

........  Benim küçülüğümden bu yana forma giymek istediğim bir takım. Bir gün .........  forma giymeyi çok isterim. Bende çok fazla bilmiyorum. Menejerim Türkiye'nin büyük kulüblerinin ilgilendiğini söylemişti.

Teklifler yetersizmiydi yoksa Auxerrde kalman futbol gelişimine daha faydali olacağını düşündüğün için mi teklifleri kabul etmedin ?

Güzel teklifler vardı ama dediğiniz gibi Auxerre de kalmak futbolumu daha fazla geliştireceğini düşündüğün için kabul etmedim.

şu ana kadarki futbol hayatında unutamadığın an varmi?

Ege kupasının ikinci maçında ilk 11'de başladım ve çok güzel bir gol atmıştım. O anı diye bilirim

Nerelisin ve Tatillerde Türkiyede nerelere gidersin ?

Niğde'liyim. Türkiye'ye her sene giderim. Türkiye'de olmayı çok sevdiğim için kendimi mecbur hissediyorum. Birde  Izmir/Çeşme 'ye gidiyorum.

Futbolun dışında Samed Kılıç neleri yapmaktan hoşlanır ?

Ailem ile vakit  geçirmeyi, arkadaşlar ile takılmayı ve uyumayi çok severim.

bu keyifli sohbet ve bana zaman ayırdığın için teşekkürler

Ne demek bana vakit ayırdığın için ben teşekkür ederim.

Clairefontaine günleri 

0 yorum:

 

Copyright © 2010 Turkusev Blogspot Fr, All Rights Reserved. Design by DZignine